Dariusz Kozłowski
tel. 602 210 078
e-mail: biuro@idolek.pl

Realizacje

Akwarium morskie 1000l


Akwarium morskie 1000l, odpieniacz firmy Deltec, oświetlenie trzy lampy HQI 250 W wspomagane sześcioma jażeniówkami T5 , pompy cyrkulacyjne Tunza , mikser wapienny Aqua Medic , ręczne dozowanie wszystkich pierwiasków ( jod storm , magnez + pierwiastki śladowe ) . Podłoże wyłożone jest piaskiem koralowym drobno-ziarnistym.

Skład:


Korale twarde mają wysokie wymagania i ... bajeczne kolory oraz kształty. To szczyt piękna i największa chwała dla akwarysty morskiego. Posiadanie wspaniałych okazów tych koralowców świadczy o najwyższym kunszcie ich posiadacza. To moje ulubione koralowce a wśród nich mój faworyt: Acropory. Gatunków tych zwierząt jest rzeczywiście sporo ale postaram się tu wymienić większość z tych, które zamieszkują ten 1000l zbiornik rafowy . A więc: 4 Acropor, 1 Cynarina, 2 Euphyllie, 1 Galaxea (siedzi sobie bidulka w kącie zbiornika i ma się wyśmienicie), 1 Hydnophory, 1 Scolymia, 3 Trachyphyllii, 2 Montipory.

Korale miękkie. To od nich zaczęła się światowa akwarystyka morska i całym sercem jestem za oddaniem im hołdu jako pionierom. Powtarzałem i będę powtarzał, że brak tych zwierząt w akwariach rafowych to nie tylko grzech ale nawet i zbrodnia zaniechania. O ile kolorystycznie ustępują "twardzielom" o tyle nadrabiają ten brak kształtami, różnorodnością form i zachowań, a co najważniejsze, wdzięcznym ruchem w falującej wodzie. W tym zbiorniku znajduje się ich kilka : a wśród nich między innymi: 3 Clavularie, Pachyclavularię zieloną i białą, Cladielę, Lobophytona, kilka odmian Sinularii, 3 Sarcophytony sp. i Sarcophytona glaucum, kilka odmian Actinodiscusa, trzy kolonii Zoanthusa i Discosomy. Oczywiście to nie wszystkie ale w tym gąszczu trudno sobie przypomnieć każdego z nich.

Ryby. Jest ich kilka gatunków. Wielkość zbiornika pozwala mi trzymać ryby terytorialne (np. pokolce) razem i to bez obawy, że zrobią sobie krzywdę. Część akwarystów morskich uważa ryby za zbędny dodatek do rafy koralowej, inni zaś wręcz przeciwnie minimalizują obsadę koralowców wzamian wpreoadzając ryby ustnikowate takie jak Imperator czy Euxiphipops Navarchus ( ryby zazwyczaj są bardziej odporniejsze na błędy akwaryst niż koralowce ). Ja należę do zwolenników ryb w akwariach morskich z rafą koralową. Powiem więcej zbiornik był celowo zrobiłem tak duży aby można było cieszyć się wielkim bogactwem kolorów, kształtów i zachowań ryb morskich. Oczywiście pamiętając o tym by nie przekraczać rozsądnej ilości tych zwierząt w akwarium doprowadziłem do sytuacji, że ilość, jakość i różnorodność koralowców i ryb osiągnęła pożądany przeze mnie stan równowagi.


         
         
         
akwarium morskie - fragment rafy